Únor 2017

schvaceni kopyt

23. února 2017 v 16:07
ahoj dneska si povime neco o schvacenych kopytech

o co jde Plačící
Schvácení kopyt je zvláštní forma celkového onemocnění koně, které se projeví změnami v lamelového spojení mezi škárou a rohovým pouzdrem a následně zánětu škáry kopytní. Toto onemocnění se vyskytuje u koní velmi často, většina koní ho ve svém životě v 1. formě prodělá opakovaně, je běžné i v jarním období u divokýZávažnost závisí na rozsahu a stupni poškození škáry nebo i celého kopyta. Odstupňoval bych to asi takto:
 1. Mírné poškození spojení mezi škárou a stěnou, projevující se citlivostí kopyta a později i zarudnutím v oblasti bílé čáry. Přejde spontánně bez následků, nedochází ke změně polohy kopytní kosti.
 2. Mírné rotace kopytní kosti 1-2°, nebo mírný pokles kopytní kosti do 5 mm jsou častým jevem, který u podkovaných koní uchází pozornosti. Dochází ke známým situacím, kdy přijde nový podkovář ke koni a po chvíli se zeptá překvapeného majitele "kdy že se ten kůň schvátil?" Plochá kopyta a ztráta klenutosti způsobená poklesem kopytní kosti jsou zase sváděny na genetické dispozice. Dochází ke zlepšení samovolně, ale kůň již zůstává citlivějším na opakování tohoto onemocnění.
 3. Schvácení s rotací kopytní kosti do 10° a poklesem kopytní kosti do 9 mm jsou závažná postižení. Rotace kopytní kosti se dá zmírnit i vrátit cílenou úpravou kopyta. Bez snahy podkováře srovnat kopytní kost paralelně se zemí zůstává kopyto deformované s poškozeným lamelovým spojením a náchylné k opakování postižení. Při časté a důsledné úpravě kopyt zaměřené na návrat kopytní kosti do přirozené polohy a dietě je dlouhodobá léčba většinou úspěšná natolik, že kůň je jezdecky využitelný. Určitý stupeň postižení v podobě oslabení lamelového spojení bývá trvalé. Kůň zůstává velmi citlivým na opakování tohoto onemocnění.
 4. Těžká schvácení nad úhel rotace 10° (kdy často dochází k proražení chodidla kopytní kostí) nebo při poklesu kopytní kosti o víc než 9 mm, to je boj o život koně. Poškození je trvalé. Při časté a důsledné úpravě kopyt zaměřené na návrat kopytní kosti do přirozené polohy a trvalé dietě je dlouhodobá léčba většinou úspěšná alespoň natolik, že postižení neznamená závažné omezení pohyblivosti koně na pastvině.
Příčiny schvácení:
 • Karbohydrátové jednorázové překrmení cukry škroby a fruktany a poruchy trávení (salmonelové infekce)
  Tento problém je v praxi především situace, kdy se kůň dostane k pytli s ovsem, nebo sní něco co by neměl - například silně zaplísněné seno nebo něco jedovatého.

 • Dlouhodobé překrmování koně vedoucí k tvorbě velkého množství tukové tkáně a inzulínové rezistenci
  To je odpovědné za většinu případů laminitidy a jedná se o chyby v managementu koně.

 • Rozsáhlé sepse a nekrózy tkáně kdekoli v těle koně
  Znamená to vyplavení toxinů do krevního oběhu. Příkladem je zánět pohrudnice, zápal plic, průjem, zadržení lůžka po porodu, to jsou všechny běžné příčiny otravy krve u koní. K laminitidě může přispět i nadměrný stres koně.
 • Mechanická laminitida a nemoc bílé čáry (mechanické odtrhávání škáry při zatížení kopyta a napadení rohoviny bílé čáry patogeny z prostředí převyšuje její schopnosti regenerace)
  K tomu patří především

  Cushing syndrom - porucha funkce štítné žlázy
  1. nevhodná úprava kopyt ponechání dlouhých patek a přenášení váhy na přední část kopyta,
  2. nebo nedostatečná péče o kopyta a přerůstání rohoviny
  3. a dlouhodobý pobyt koně v hnoji a blátě s velkým množstvím chemických látek a patogenů narušujících rohovinu.

 • Pozření více než cca 0,5kg listí ořešáku černého v suchém stavu
Soudržnost spojení kopytní kosti s kopytní stěnou závisí především na:
 • Jeho pevnosti, tedy kvalitě tkáně která ho tvoří a množství zdravých funkčních sekundárních lamelových lístků.
  Degradaci této tkáně způsobují procesy v těle, nebo-li složení a množství krve přiváděné do škáry a látkové výměně v ní. Výjimečně může být narušována patogeny z vnějšího prostředí (čpavková voda, tyčinkové plísně).

 • Síle která na toto spojení působí.
  Ta je dána tvarem kopyta, váhou koně a pružností podkladu po kterém kůň chodí.

 • Tyto dva faktory se navzájem doplňují. Vždy závisí na obou i když jeden z nich většinou jako příčina schvácení převládá.
doufam ze se vam muj clanek libil tak zatim papa Líbající
naty a belka Nevinnýzdroj
http://www.kopyta.com/kopyta/schvaceni.html

best day z bělou

21. února 2017 v 17:43

best day z bělkou

ahoj takže tet vam tady napišu do podrobna jak probíhal náš nedělní den u koní tak se pohodlně usadte a užij te si to S vyplazeným jazykem

v neděli ráno jsme vztaly oblékly se a jely na koně.na koních jsme se převlékly pak přišel trenér a napsal nám ukoly co udělat měly jsme čas do dvou hodin. jak mile jsme to dodělaly tak jsme šly pro koně do ohrady, ale byl tam takovy problem ktery byl docela depresivni. Jeden kun jmenem paula ležela a nechtěla vztat protože je stara a ma takovou neoc jmenem artroza, takže jsme tam pul hodiny se snažily ji zvednout na konec nam paulu pomohl zvednout trener. ja ji zvedl tak sara si šla pro ni do ohrady jak z paulo přišli tak jsme si vyčistily koně ja moji krasnou malou kobilku bělku a ara jeji kobilu paulu. pak jsme měli čas na nauždění jenomže paula nam davala hlavu pořád nahoru tak jsme zase zavolaly trenera ktery ji nauzdil paulu jsme uzdily cca pul hodiny.
bělka ta byla naužděna a nasdlana do 5.minut. z bělkou jsme usely čekat na saru než uděla paulu a vymění jí jeden blbí podbřišník. jak sara konečně nasedlala paul ta jsme šly ja jsem nasdla hned le sara ne tak jse došli k jedne překažce kde se sara snažila nasednou jenmže ji to nešlo tak sem zesedla z bělky a saře paulu podržela jak mile sara seděla na paule tak sem nasedla na bělku a jezdily jsme bylo to fakt božíííí. až nato že běla mi natriskala, ale useděla sem to naštěstíí. když jsme skončily zesedli jsme z koně a šl je oduzdit tak a na konec jsme je vycistily nakrmily a zametly staj

a to je konec doufam že se vam uj příběh líbil příště si povíme něco o nějake nemoci Líbající časte nemoci kně
děkuji že ste se koukli až do konce
naty a bělka

vše o bělce info

17. února 2017 v 14:32

Bělka

narodila se
12.5.2011

má 5 le tento rok jí bude 6 S vyplazeným jazykem
je to kobyla
zbarvení hnědá trošku do zrzava
a za plemeno je slezký norik

její povaha

bělka je hodně tvrdohlavá, ale pracovitá kobylka no... ikdyž si něco vezme do hlavy tak je to s ní docela těžké. bělku mam v pronajmu a do budoucna si ji chci koupit
vím je to divne , ale bělka má nejlepší kamarádku bez které nedá ani ránu Smějící se

nevm co bych vam ještě k tomu řekla... podle me sem toho řekla hodně
v příštim článku vám představím brumíka od bělky syna tak zatím papapa

naty abělkaLíbající

kolika

16. února 2017 v 18:35
ahoj většina lidi se ptá co je to kolika tak adnes si o ní něco povíme...

kolika je nemoc která ce často vyjevuje.je to bolest v dutině břišní rozlišujeme koliku pravou,postihujíci trávic trakt =žaludek a střvo

pak tu je kolika neprava postihujíci jiné orgány dutiny břišní = játra, ledviny, močák a u březých klisen aji dělohu. kolika je velmi vážna nemoc která může vést i ke smrti koně

projevy koliky

Intenzita kolikových bolestí závisí na stupni poškození střevních kliček, na postižené části střeva, na jeho náplni a roztažení plynem.Bolest je způsobena zvýšeným pohybem nebo naopak ochabnutím střeva, hromaděním střevního obsahu a roztažením střevní kličky.
Koník hrabe, je neklidný, otáčí se na břicho, déle leží, může zaujímat nepřirozené polohy-tzv. poloha sedícího psa při zvýšené náplni a roztažení (dilataci ) žaludku, extenzní poloha- koník je celý natažený se zakročenýma zadníma nohama- toto postavení pacienta je často prezentováno veterinárnímu lékaři jako tzv. močová kolika= kůň se dle majitele snaží močit a nemůže- postavení je typické pro obstipaci(zácpu) tlustého střeva.
.V případě silnějších kolikových bolestí se kůň válí, vstává, lehá, potí se, při pohybu se mu podlamují zadní končetiny nebo je za sebou vláčí, při zastavení jde okamžitě k zemi. Strnulý postoj, intenzivní pocení, nechuť k pohybu a třes svalstva jsou příznaky blízkého konce.

nejčastější příčiny vzniku koliky

Koliky jsou nejčastěji způsobené dietními chybami - zkrmováním nekvalitního, zaprášeného, zaplísněného nebo zapařeného krmiva, zkrmováním snadno zkvasitelných krmiv (jetel, vojtěška, luštěniny), velkého množství jablek, chleba, náhlé změny v dietě, nepravidelné krmení nebo napájení zvířete, zkrmováním velkého množství nestravitelného krmiva, např. slámy. Koliky mohou být vyvolané změnou pohybového režimu, intenzivní nebo nepravidelnou zátěží, přepětím nebo omezením pohybu zvířete

na konec takove menši poučeni

co mam dělat když ma muj kun koliku

snažte se kon zvednout a pak snim krokujte dokud nepřijde veterinářsnad se vám to líbilo Úžasný a doufam ž sem vás nenudila

holt dneska sem se nějak moc rozepsala

jo a..... ještě abych nezapoměla v neděli jedu za bělkou tak vam to pak popíšu jak probíhal náš den dekuji za přečtení a zatím papanaty a bělka Líbající

o čem budu psát

12. února 2017 v 19:44

ahoj

v minulem blogu sem se vám představyla a představyla jsem i Bělku Líbající

noo... a tet vam tu chci říct spíše napsat o čem tento blog bude Nevinný

Tento blog bude o koních a jejích péči, no a také si tu budeme popysovat sedlo a uzdečku
někdy vám tu napíšu co sme dělaly na koních atd...


ptejte se mě na různé otázky ráda odpovím Úžasný

taky mi můžete psát na muj email natka.natca@post.cz různe věci o ktrých bych mohla psát každa rada dobrá....


snad se vám mj blog bude líbit a budete číst moje příspěvky děkuji.....

naty a bělka

info o me a Bělce

11. února 2017 v 20:07 | ja a bělka

ahoj

jmenuji se Naty a je mi 13 let
jezdim na koni jmenem Bělka.soíš i mam v pronajmu
na koní od 3.let
moje oblíbena barva do ktere taky ladím Bělku je světle modra

Něco o Bělce
Bělka je za plemeno slezki noryk
je ji 5.let
už je to kobyla a jeji hřibě se jmenuje Brumik tomu jsou 4.měsiceno a to je knec snad se vam to libilo naty a bělkaLíbající